Velodrome History
Guidelines for Champion Listing:

1 Include National Champions for events sponsored by USA Cycling - our national governing body.

1a Only national champions will be listed - those winning the event.

2 Include results from world level competition sponsored by governing bodies of USA Cycling or UCI including Olympics, World Cups, World Championships, PanAmerican Games

3 Include all who have raced at Washington Park Veldrome, regardless Wisconsin residency.

4National and World Record times will be noted, however, not kept up to date. USA Cycling and UCI update this information yearly.

If your result(s) are missing, please contact us! chrisriva333@gmail.com


History and Highlights: Our Champions (National and International)

2014 Jim Host Master's Nationals 2K Pursuit

2013 Bob Springer Tandem - ParaNationals Para BVI: 200 meter & Kilo

2013 Kevin Meyers Tandem - ParaNationals Para BVI: 200 meter & Kilo

2013 J Robert Beck Master's Nationals 500 Meter, 2K Pursuit, Sprints

2013 Todd Hayes Master's Nationals Sprints

2013 Jim Host Master's Nationals 2K Pursuit

2013 Rita Kacala Master's Nationals 500 Meter, Sprints

2013 Reid Schwartz Master's Nationals 500 Meter

2013 Bob Springer Master's Nationals 3K Pursuit

2012 Todd Hayes Master's Nationals Match Sprints

2012 Jim Host Master's Nationals 2K Pursuit, Team Sprint

2012 Kaleb Koch Jr. National's 17-18 Kilo, Team Sprint

2012 Rita Kacala Master's Nationals 500 Meter, 2K Pursuit, Sprints

2011 Kaitlin Antonneau Collegiate Nationals Team Pursuit, Team Sprint

2011 Jon Fraley Master's Nationals Sprints

2011 Todd Hayes Master's Nationals Team Sprint

2011 Todd Hayes Master's Worlds 750 Meter

2011 Jim Host Master's Nationals Points Race, 2K Pursuit, Team Sprint

2011 Jim Host Master's Worlds Points Race, 2K Pursuit

2011 Kaleb Koch Jr. Nationals Team Sprint

2011 Rita Kacala Master's Nationals 500 Meter, 2K Pursuit, Sprints

2011 Reid Schwartz Master's Nationals 500 Meter, Team Sprint

2010 Kaitlin Antonneau Collegiate Nationals Points Race, Team Pursuit

2010 Jon Fraley Master's Nationals Sprints

2010 Rita Kacala Master's Nationals 500 Meter, 2K Pursuit, Sprints, Points Race

2010 Kaleb Koch Jr. Nationals 15-16 year old Omnium

2010 Reid Schwartz Master's Nationals 500 Meter, Team Sprint

2010 Reid Schwartz Master's Worlds 500 Meter
2009 Robert Beck Master's Nationals Points Race

2009 Jon Fraely Master's Nationals Sprints

2009 John Goodman Master's Nationals 2K Pursuit

2009 Jim Host Master's Nationals Team Pursuit

2009 Rita Kacala Master's Nationals 500 Meter

2009 Jane Rinard Master's Nationals 2K Pursuit, 500 Meter

2009 Reid Schwartz Master's Nationals 500 Meter, Team Pursuit, Team Sprint

2008 Jim Host Master's Nationals Team Pursuit

2008 Jane Rinard Master's Nationals 2K Pursuit, 500 Meter

2008 Reid Schwartz Master's Nationals 500 meter

2007 Brent Emery Master's Nationals Points Race, Team Sprint

2007 Jim Host Master's Nationals 2K Pursuit, Team Sprint

2007 Jane Rinard Master's Nationals 2K Pursuit

2007 Reid Schwartz Master's Nationals Team Sprint

2006 Matt Fox Jr. Nationals 17-18yr old: Kilo & Team Sprint

2006 Sarah Huang Jr. Nationals 2 K Scratch

2005 Natalie Klemko Jr. Nationals Keirin, Points Race

2005 Jane Rinard Master's Nationals 500 Meter, 2K Pursuit

2004 Aaron Kacala Jr. Nationals 17-18 yr old: Kilo, Team Sprint

2004 Aaron Kacala Jr Pan Am Games Kilo, Team Sprint

2004 Erin Veenstra-Mirbella World Cup - LA Points Race, 4th place: 3K Pursuit

2004 Erin Veenstra-Mirbella World Cup - Mexico Points Race, 4th pace: 3K Pursuit

2004 Erin Veenstra-Mirbella 2004Olympic Games 4th place: Points Race, 10th place: 3K Pursuit

2003 Aaron Kacala Jr. Nationals 17-18 yr old: Kilo

2003 Erin Veenstra-Mirbella Elite Nationals Points Race

2003 Erin Veenstra-Mirbella World Cup-Mexico Silver Medal- 3K Pursuit, 4th place- Points Race

2002 Matt Fox Jr. Nationals 13-14 yr old Omnium

2002 Erin Veenstra-Mirbella World Cup-Mexico Scratch Race, Silver Medal: 3K Pursuit

2001 Erin Veenstra-Mirbella Elite Nationals 3K Pursuit, Points Race

2001 Erin Veenstra-Mirbella Good Will Games Points Race

2000 Erin Veenstra-Mirbella Elite Nationals 3K Pursuit, Points Race

2000 Erin Veenstra-Mirbella 2000Olympic Games 8th place- 3km pursuit, 10th place -Points Race

1999 Erin Veenstra Pan American Games Points Race, 3 K Pursuit
1999 Erin Veenstra Track World Cup-Texas 3 K Pursuit

1998 Sara Sorensen Jr. Nationals

1996 Sara Sorensen Jr. Nationals

1996 Erin Veenstra Jr. Nationals

1995 Jessica Hawley Jr. Nationals

1995 Paul Swift Elite Nationals

1994 Sara Sorensen Jr. Nationals

1994 Paul Swift Elite Nationals

1993 Sharon Penn Master's Nationals Sprints

1993 Paul Swift Elite Nationals

1993 Rebecca Veenstra Jr. Nationals

1992 Tiffani Glowacki Jr. Nationals

1992 Erin Veenstra Jr. Nationals

1992 Chris Witty Jr. Nationals

1992 Mike Witty Jr. Nationals

1991 Tiffani Glowacki Jr. Nationals

1990 Sharon Penn Elite Nationals

1990 Paul Swift Elite Nationals Kilo

1989 Mike McKenna Jr. Nationals

1989 Paul Swift Elite Nationals

1988 Frank Ventura Jr. Nationals

1984 Brent Emery 1984Olympics Games Silver Medial: Pursuit

1984 Robert Pfarr Master's Nationals

1984 Paul Swift Jr. Nationals Kilo and Sprints

1983 Brent Emery Elite Nationals Points Race

1983 Brent Emery Pan Am Games Pursuit

1983 Robert Pfarr Master's Nationals

1983 Paul Swift Jr. Nationals

1982 Joe Chang Jr. Nationals Sprint

1981 Les Barczewski National Champion

1981 Brent Emery Elite Nationals Kilo

1981 Brent Emery World Cup 6th Place: Team Pursuit, 9th Place: Kilo

1981 Sheila Young-Ochowicz National Champion
1980 Brent Emery Elite Nationals Kilo

1979 Leigh Barczewski National Champion

1979 Connie Carpenter National Champion

1979 Brenda Hetlet Jr. Nationals Intermediate National Champion

1978 Eric Baltes Jr. National Champion

1978 Leigh Barczewski National Champion

1978 Robert Krippendorf Jr. National Intermediate National Champion

1977 Leigh Barczewski National Champion

1977 Connie Carpenter National Champion

1976 Leigh Barczewski National Champion

1976 Connie Carpenter National Champion

1973 Stan Kostuck Jr. Nationals Intermediate National Champion

1972 Les Barczewski Jr. Nationals Intermediate National Champion

1972 Jody Wallner Jr. Nationals Midget National Champion

1972 Hans Nuembert Olympic Long Team

1971 Les Barczewski Jr. Nationals Intermediate National Champion

1971 Hans Nuemberg Nationals 10 Mile Champion

1971 Jody Wallner Jr. Nationals Midget National Champion

1967 Pete Millward Intermediate National Champion

1966 Dave Johnson Jr. Nationals

1960 Robert Pfarr Olympics Member Road Team

1959 Robert Pfarr PanAm Games Gold Medal

1950 Robert Pfarr US ABL Nationals

1949 Donald Clausen Jr. Nationals

1948 Donald Clausen Jr. Nationals

1939 Albin Jurca A.A.U.

1930 Bobby Thomas Nationals

1930 George "Corky" Thomas Jr. National

1928 Bobby Thomas Jr. Nationals Road Race